Kasa fiskalna i terminal - integracja

Kasa fiskalna i terminal w jednym stały domu 1

Lubimy płatności bezgotówkowe. Nie ma większego znaczenia, czy kupujemy w galerii handlowej, osiedlowym sklepie spożywczym czy w kiosku. Dodatkowo, płacąc kartą ograniczamy swój kontakt z kasjerem i banknotami, co niewątpliwie jest pozytywnie odbierane w dobie panującego zagrożenia COVID-19.

Można zaryzykować stwierdzenie, że brak opcji płatności bezgotówkowych ogranicza liczbę Klientów w jakimkolwiek sklepie czy lokalu usługowym.

Nowe wytyczne sformułowane w dokumencie Polski Ład określają potrzebę integracji kasy fiskalnej online z posiadanym terminalem. Kluczowe jest słowo „integracja”. Oznacza ono automatyczne przesyłanie szczegółów płatności z kasy do terminala płatniczego. Na terminalu nie trzeba wtedy wpisywać kwoty transakcji, zmniejsza się zatem ryzyko pomyłki.

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku rozwiązaniom zapewniającym takie połączenie.

PosPay

Pospay - idealna integracja kasy fiskalnej i terminala

Posnet PosPay Online to połączenie drukarki fiskalnej, terminala i aplikacji sprzedażowej.
W oczywisty sposób komunikacja między kasą a terminalem odbywa się w sposób automatyczny. Zintegrowany terminal umożliwia przyjmowanie płatności kartami magnetycznymi, chipowymi i zbliżeniowymi. Oczywiście można także płacić telefonem (BLIK, Google Pay, Samsung Pay, Apple Pay). Urządzenie jest bardzo poręczne a rozmiary i waga pozwalają swobodnie trzymać je w dłoni.

PosPay wyposażony jest w panel dotykowy jak w smartfonach. Za pomocą graficznego interfejsu obsługujemy urządzenie, prowadzimy sprzedaż, modyfikujemy ustawienia. Podobnie jak z telefonem – wystarczy kilkanaście minut i już swobodnie korzystamy z PosPaya.

Wbudowane pojemne akumulatory zapewniają długą pracę urządzenia bez potrzeby ładowania. Dołączona do urządzenia karta SIM zapewnia połączenie z Internetem dla potrzeb łączności z CRK jak również dla usług płatniczych. Urządzenie PosPay kupujesz, terminal wynajmujesz, ale wszystkie formalności załatwia się w jednym miejscu. Urządzenie sprawdzi się w punktach o małym natężeniu sprzedaży, w salonach kosmetycznych, kancelariach prawnych, gabinetach lekarskich. Jest rekomendowane także wszędzie tam, gdzie świadczymy usługi dla klienta indywidualnego a praca wymaga przemieszczania się.


iPOS Pocket

iPOS Pocket - pierwsza na rynku kasa wirtualna z terminalem płatniczym

Kolejne ciekawe połączenie terminala i kasy fiskalnej znajdziemy w pierwszej na rynku kasie wirtualnej iPOS Pocket. Mobilna kasa z terminalem płatniczym w kieszonkowym wydaniu. Pocket przyjmie gotówkę, płatność kartą lub telefonem, wydrukuje paragon i fakturę. Dodatkowo dane o sprzedaży może przesłać na komputer lub smartfona. Wbudowana łączność GSM i pojemny akumulator zapewniają doskonałe warunki do pracy mobilnej. Wisienką na torcie jest możliwość współpracy z innymi elementami urządzeń iPOS oraz innymi Pocketami. Pocket możesz zarówno kupić. jak i wynająć. Opłaty związane z terminalem, dostępem do systemu komputerowego, łącznością GSM uiszczane są w formie abonamentu – im wyższe zobowiązanie, tym większa funkcjonalność.

Kasy wirtualne na chwilę obecną mogą być stosowane tylko w branży gastro oraz transporcie, ale z czasem obszar ich zastosowań zapewne będzie większy.


Kasa + terminal

Kasa Posnet Ergo Online i terminal NetPay

Klasyczne połączenie to autonomiczna kasa fiskalna i terminal. Mając na względzie automatyczny tryb współpracy obu urządzeń, musimy uświadomić sobie, że nie każda kasa fiskalna będzie w taki sposób współpracowała z każdym terminalem.

Wszystkie kasy online z definicji mają zaimplementowany tzw. narodowy protokół komunikacyjny z terminalem (FROB) oraz (bardzo często) inny, np. EFT, ale to tylko połowa problemu. Jeśli kasa i terminal obsługują określony protokół, to powinny jeszcze posiadać wspólny interfejs, za pomocą którego można urządzenia zintegrować (LAN, USB).

Wybierając kasę fiskalną określonego producenta, jednocześnie determinujemy wybór dostawcy usług płatniczych. Popularnym rozwiązaniem tego typu jest połączenie np. kasy fiskalnej Posnet Ergo Online z terminalem D220 (NetPay). Urządzenie ma unikalną możliwość współdzielenia połączenia internetowego terminala z kasą online na potrzeby CRK.


Jeśli posiadamy kasę fiskalną i zależy nam na integracji płatności, dopytajmy oferenta, czy na pewno proponowany terminal spełni warunki automatycznej współpracy. Sam model urządzenia często nie jest wystarczającą informacją.

______________

Założenia zawarte w Polskim Ładzie odnośnie do integracji płatności z pewnością nie będą dla wszystkich przedsiębiorców proste do wdrożenia. Może okazać się, że konieczna będzie wymiana terminala, zmiana operatora płatności a w skrajnym przypadku kupienie nowej kasy. Brak integracji po 1 lipca 2022 roku może nas kosztować 5000 zł mandatu.

One Comment

  1. Moim zdaniem jest to bardzo dobra opcja, integracja bardzo ułatwiła naszą pracę, dodatkowo my zdecydowaliśmy się na eService i nie żałujemy. Jest to uniwersalne rozwiązanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SHOPPING CART

close