jak zmienić vat w kasie fiskalnej

Zmiana stawek VAT – jak to zrobić w urządzeniu fiskalnym? Leave a comment

Zbliża się koniec (tymczasowego) zerowego VAT-u na podstawowe produkty spożywcze. Czy wiesz, jak zmienić stawkę w swoim urządzeniu fiskalnym? Przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik.

W ostatnich tygodniach Ministerstwo Finansów poinformowało, że wraz z ostatnim dniem marca przestanie obowiązywać tymczasowa zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze, jak owoce, warzywa, nabiał, produkty zbożowe, mleczne i mięso dotychczas objęte pięcioprocentowym VAT-em. Została ona wprowadzona 1 lutego 2022 roku w związku z wysokim poziomem inflacji: 9,2% rok do roku.

W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze

– podał resort w swoim komunikacie z marca 2024.

Jeśli więc prowadzisz sprzedaż artykułów spożywczych, musisz przygotować swoje urządzenie fiskalne na zmiany wchodzące w życie z 1 kwietnia. Przedstawiamy krótki poradnik, jak zmienić stawki VAT na kasie fiskalnej i drukarce fiskalnej.

Jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej Posnet?

Pamiętaj, że stawkę VAT możesz zmienić, jeśli wcześniej zrobiłeś raport dobowy i nie zacząłeś sprzedaży. Jesteś „na czysto”? Zatem możemy rozpocząć działania. Zobacz, jak się za to zabrać (instrukcja bazuje na kasie Posnet Ergo Online)

Jak zmienić stawkę VAT w kasie fiskalnej
  1. Zacznij od zalogowania się na urządzeniu na profil z uprawnieniami kierownika.
  2. W głównym menu wybierz pozycję „Kierownik”, następnie „Programowanie baz”, a następnie „PLU/wielopaki/zestawy” – po każdym wyborze kliknij klawisz [RAZEM].
  3. Przejdziesz do listy ze wszystkimi artykułami, które zostały zaprogramowane na twojej kasie fiskalnej.
  4. Za pomocą strzałek góra/dół znajdź produkt, którego stawkę VAT chcesz zmienić i wejdź w niego, klikając przycisk [RAZEM].
  5. Wyświetlą Ci się opcje „Edytuj” i „Kasuj”. Wybierz opcję „Edytuj”.
  6. Za pomocą strzałek góra/dół dojdź do „Stawka PTU”.
  7. Tutaj strzałkami prawo/lewo możesz modyfikować stawkę – w tym przypadku z D 0,00% przejdź na C 5,00%.
  8. Strzałkami góra/dół dojdź do komendy „Zapisz”.
  9. Gratulujemy, stawka VAT została zmieniona. Powtarzaj kroki 4-8 do momentu, kiedy dokonasz edycji wszystkich artykułów, w których zachodzi taka konieczność.

Jeśli chcesz sprawdzić poprawność edycji możesz wydrukować listę produktów z przypisaną stawką VAT. W menu głównym wybierasz Kierownik ⭢ Raporty ⭢ Raporty niefiskalne ⭢ Raporty baz ⭢ Raport PLU ⭢ Skrócony ⭢ Wszystkie.

Jak zmienić stawkę VAT w drukarce fiskalnej Posnet?

Stawkę VAT na drukarce fiskalnej możesz zmienić za pomocą zewnętrznego oprogramowania, którym na co dzień zarządzasz urządzeniem. Pamiętaj jednak, że w przypadku, gdy stawkę już obniżoną chcesz podwyższyć, dojdzie do zablokowania sprzedaży produktu. Jak tego uniknąć? Przy zmianie stawki VAT danej pozycji modyfikujemy jej nazwę, dodając chociażby do dotychczasowego oznaczenia „nową” stawkę podatku, np. Produkt 5% (nie pomoże za to zmiana wielkości liter).


Jeśli będziesz mieć problemy ze zmianą stawki VAT w swoim urządzeniu fiskalnym, możesz skontaktować się z naszym serwisem. Czekamy na Ciebie w Radzyminie, ul. Stary Rynek 18. Możesz też zadzwonić. Jesteśmy dostępni pod numerem: 22 267 06 33.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SHOPPING CART

close