Czy mogę wystawić fakturę i czym to grozi?

Faktura od niezarejestrowanego podatnika Leave a comment

W bardzo szerokim ujęciu możemy sklasyfikować osoby prowadzące działalność gospodarczą na płatników podatku VAT oraz na zwolnione z tego podatku.

Będąc przedsiębiorcą klasyfikującym się do tej drugiej grupy – czy można zrezygnować z takiego zwolnienia. Odpowiedź brzmi i tak i nie.

Odpowiedź jest twierdząca w przypadku, kiedy korzystamy ze zwolnienia tzw. podmiotowego (sprzedaż w ciągu roku nie przekracza 200 tyś zł.). Zgłoszenie dopisania do rejestru VAT możemy w takim przypadku złożyć w dowolnym momencie. Dokonujemy tego w urzędzie skarbowym, gdzie składamy wniosek rejestracyjny (VAT-R), gdzie określamy termin rozpoczęcia czynnej rejestracji VAT.

Odpowiedź jest przecząca, jeśli korzystamy ze zwolnienia tzw. przedmiotowego.

Ze zwolnienia przedmiotowego nie można „się wypisać” – jeśli sprzedajemy towary bądź świadczymy usługi podlegające zwolnieniu z VAT, musimy konsekwentnie stosować zwolnienie z VAT d jakiejkolwiek usługi czy sprzedaży.

Przypisanie do VAT następuje „z urzędu”, jeśli typ działalności, jaki wykonujemy został zawarty w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Gdyby tego było mało, jeśli w poprzednim roku podatkowym przekroczyliśmy kwotę obrotu 200 tyś. zł, to także rejestracja VAT jest obowiązkowa.

Załóżmy, że z jakiś względów (w wyniku złej komunikacji, błędu, nieznajomości przepisów, błędów we wniosku) przedsiębiorca nie zarejestruje się skutecznie w VAT.

Jeśli jesteśmy w takim przypadku przedsiębiorcą, pomimo nie dopełnienia formalności powinniśmy odprowadzić do urzędu skarbowego odpowiednią kwotę podatku VAT, oraz w możliwie najkrótszym terminie dopełnić owych formalności i złożyć odpowiednie wyjaśnienia w urzędzie skarbowym.

Co w przypadku, kiedy jesteśmy nabywcą towaru/usługi której sprzedawca nie jest zarejestrowany w VAT?

Jako przedsiębiorcy mamy obowiązek weryfikacji sprzedającego pod względem VAT. Jeśli jednak omyłkowo odliczymy VAT i wykażemy to w deklaracji podatkowej, musimy złożyć korektę owej deklaracji jak również pliku JPK_VAT.

Wniosek jaki z tego wypływa jest następujący: warto dokładnie wypełniać formularze, starannie dopełniać formalności – oszczędzi to nam dużo nerwów i czasu na ewentualne wyjaśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SHOPPING CART

close