e-Faktura Leave a comment

1 października 2021 roku został przyjęty projekt zmian do ustawy VAT, który zapowiada powstanie Krajowego Systemu e-Faktur oraz faktur ustrukturyzowanych. Projekt przewiduje możliwość wystawiania e-Faktury i przesłania jej przez system MF już od początku 2022 roku.

Krajowy System e-Faktur to tak naprawdę system zajmujący się dostarczaniem i przechowywaniem faktur wystawionych przez firmy. Przedsiębiorca będzie wprowadzał ją do systemu, który będzie weryfikował zgodność danych z ustrukturyzowanym wzorem, a następnie będzie przydzielał jej numer identyfikujący. Moment przydzielenia owego numeru będzie uznawany za moment doręczenia faktury.

Proces wdrażania e-Faktury ma przebiegać etapowo. Początkowo będą funkcjonowały faktury w tradycyjnej, papierowej formie, natomiast e-Faktury będą możliwą formą dokumentowania sprzedaży. Obligatoryjne korzystanie z systemu stanie się od początku 2023 roku. Od tego momentu odpowiednie organy państwowe będą mogły je analizować i odnajdywać nieprawidłowości.   

Wprowadzenie e-Faktur ma ułatwić rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami, ma także zwiększyć bezpieczeństwo uczciwych firm poprzez szybsze wykrywanie prób wyłudzenia podatku.

Termin zwrotu VAT ma się skrócić do 40 dni, jednakże pod kilkoma warunkami:

– przedsiębiorcy będą musieli w okresie rozliczeniowym wystawiać wyłącznie e-faktury

– przedsiębiorcy muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT dłużej niż rok

– kwota podatku naliczonego lub różnica podatku nierozliczona w okresach poprzednich (wykazana w deklaracji zwrotu) nie może być wyższa niż 3000 zł.

Faktura wystawiona przez Krajowy System e-Faktur będzie w nim przechowywana przez cały wymagany czas, w przypadku kontroli nie trzeba będzie ich udostępniać uprawnionym instytucjom.

O bezpieczeństwo systemu informatycznego przechowującego e-Faktury ma dbać szereg mechanizmów, transmisja danych ma być zawsze szyfrowana, dostęp do konta możliwy tylko po uwierzytelnieniu przez profil zaufany lub podpis kwalifikowany.

Udostępniona przez Ministerstwo Finansów robocza wersja struktury logicznej e-Faktury ma umożliwić szybką jej implementację w systemach informatycznych, programach sprzedażowych. Oferowane przez nas oprogramowanie z rodziny Asseco WAPRO 365 z licencjonowaniem abonamentowym pozwala zapomnieć o potrzebie zmiany programu. W okresie ważności licencji nowe wersje i aktualizacje oprogramowania są bezpłatne.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SHOPPING CART

close