Czym jest KSeF?

Czym jest KSeF? Leave a comment

Temat KSeF od pewnego czasu coraz częściej pojawia się w przekazach mediach i z każdym kolejnym miesiącem zainteresowanie nim rośnie. Co dla przedsiębiorców i księgowych oznacza zbliżający się obowiązek korzystania z systemu? Wyjaśniamy.

Co to jest KSeF?

Za pojawiającym się w przekazach medialnych skrótowcem KSeF kryje się Krajowy System e-Faktur, który pozwala na wystawianie, przechowywanie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych (e-faktur). Konieczne jest przy tym uwierzytelnienie i autoryzacja danej osoby, po którym możliwe jest korzystanie z systemu, to jest przeglądanie, wystawianie czy otrzymywanie wspomnianych powyżej faktur.

KSEF ma w założeniu nie tylko usprawnić cały proces fakturowania i obiegu wystawionych dokumentów, lecz także ma wspomóc uszczelnianie systemu podatkowego.

Dla kogo KSeF?

KSeF jest dostępny zarówno dla czynnych podatników VAT, jak i dla podatników zwolnionych z VAT. Jak można przeczytać na stronie podatki.gov.pl, uprawnienia mogą być również nadane konkretnej osobie fizycznej lub biurowi rachunkowemu. Tak więc przedsiębiorca może upoważnić księgowego lub księgowego zajmującego się finansami danej firmy do wystawiania wspomnianych e-faktur.

Uprawnienia w KSeF można nadawać, zmienić lub odbierać drogą elektroniczną poprzez oprogramowanie interfejsowe (ksef.mf.gov.pl) lub składając do naczelnika urzędu skarbowego papierowe zawiadomienie o nadaniu i odebraniu uprawnień ZAW-FA do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Jak podaje strona podatki.gov.pl, druga z możliwości jest przewidziana dla podatników i podmiotów niebędących osobami fizycznymi i niemogącymi się uwierzytelnić za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej.

Jakie są narzędzia do korzystania z KSeF?

Korzystanie z KSeF będzie możliwe zarówno za pomocą bezpłatnych narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, jak i poprzez programy komercyjne dostępne na rynku. Są nimi chociażby Comarch ERP pozwalający na integrację i komunikację z Krajowym Systemem e-Faktur czy Wapro Businesslink.

Od kiedy obowiązkowe korzystanie z KSeF?

Od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolne. Jeśli jednak nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie, stanie się ono obowiązkowe dla przedsiębiorców. W przypadku czynnych podatników VAT od 1 lipca 2024 roku. Z kolei dla zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SHOPPING CART

close