Paragon w wersji elektronicznej ma sens. Nie trzeba go starannie przechowywać z obawy przed wyblaknięciem, łatwo go odnaleźć w skrzynce pocztowej lub SMS-owe. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów dały niedawno zgodę na takie rozwiązanie. Zostało nawet opracowane odpowiednie rozporządzenie umożliwiające generowanie e-paragonów bez ich fizycznego wydruku. W momencie generowania paragonu będziemy określać czy chcemy jego papierową wersję, czy elektroniczną. Rynek ma zająć się określeniem sposobu przekazywania i przechowywania paragonów w postaci cyfrowej.
Rozporządzenie po publikacji i wejściu w życie spowoduje dużą operację aktualizacji oprogramowania kas fiskalnych online. Proces musi być przemyślany, chociażby ze względu na przepisy RODO – np. informacja o numerze telefonu, na jaki SMS-em ma być przesłany paragon, musi być przechowywana w sposób bezpieczny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby takie zorganizowanie systemu, aby osoba sprzedająca nie miała wglądu w dane klienta. Proponowane formy dostarczenia eParagonu to:
- SMS
- aplikacja bankowa
- aplikacja sklepowa
- dedykowana aplikacja paragonowa
Ze względu na powszechność używania smartfonów, eParagon w formie SMS-a może być najpopularniejszą formą i najmniej uciążliwą np. dla starszych użytkowników.
Na chwilę obecną paragony w formie cyfrowej mogą być wystawiane tylko przez kasy wirtualne, których zastosowanie ogranicza się do branż gastro, transportu i hotelarskiej. Dopuszczenie kas online do możliwości generowania elektronicznych paragonów znacznie powiększy liczbę urządzeń mogących przesłać nam np. SMS-a z paragonem.
Kasy fiskalne Novitus One i Novitus Next umożliwiają już teraz przesłanie elektronicznego paragonu na podany adres email, jednak wydrukowanie jego w formie papierowej to ciągle obowiązek.
Obecnie wszystkie sprzedawane przez nas kasy online umożliwiają zdalną aktualizację, a tym samym możliwość zaimplementowania procedury przesyłania dowodu zakupu w formie elektronicznej.